Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Post autor: Michał Krupiński »

Na potwierdzenie tego co napisałem powyżej, znalazłem jeszcze coś takiego:
Znana branżowa gazeta MOTOR udzieliła błędnych informacji na łamach numeru 27/2008 w odpowiedzi na pytanie czytelnika.dariuszsawicki_blog_rejestracja_pojazdu_motor

Udzielając rady napisano: "Osoba lub firma sprzedająca samochód nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu do Wydziału Komunikacji, więc argumentacja naczelnika jest dziwna". I dalej zalecili czytelnikowi wchodzenie w spór z urzędem.

Prawda jest jedna okrutna i zgoła odmienna, otóż w ustawie Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 (tekst jednolity) czytamy:

Art. 78. pkt 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1. nabyciu lub zbyciu pojazdu;

Trudno o bardziej jednoznaczny zapis - sprzedawca zawiadamia swój urząd o sprzedaży za pomocą "Oświadczenia o sprzedaży pojazdu" a kupujący zgłasza się do swojego urzędu i dokonuje przerejestrowania pojazdu na siebie w związku ze zmianą właściciela.

Problem tylko w tym, że nie przewidziano żadnych sankcji z tytułu nie dopełnienia tych obowiązków i zdarzają się sytuacje jak ta opisana w "Motorze", że ktoś kupił rozbity samochód bez dowodu rejestracyjnego, naprawił go i wystąpił do urzędu gdzie był ten samochód zarejestrowany o wydanie dowodu rejestracyjnego, który zatrzymała Policja w związku z wypadkiem.

Ponieważ w ie CEPIK nie ma adnotacji o zmianie właściciela bo sprzedawcy się nie chciało zgłaszać, że sprzedał to urząd nie może wydać dowodu temu kto przyszedł z umową kupna. Zawsze może się zdarzyć próba oszustwa...

Sprzedawca ma obowiązek zgłosić sprzedaż - dopóki tego nie uczyni nabywca nie otrzyma dowodu rejestracyjnego.

Podobną sytuację opisałem wcześniej - mój klient kupił samochód ale przed rejestracją zgubił kartę pojazdu. Nie mógł nic zrobić dopóki sprzedawca nie zgłosił sprzedaży a zgłosił ją tylko dlatego, że pojawił się ten właśnie problem. Wyręczyliśmy go we wszystkich czynnościach potrzebnych do uzyskania nowej karty pojazdu.
Cytat z: http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/1310

Jak więc widzisz wszystko uda się wyprostować, zakładając, że samochód został rzeczywiście wykupiony. :)
No i niestety nie wszystko załatwisz sam. Poprzedni właściciele będą musieli w tym uczestniczyć, przekazać Ci resztę dokumentów, albo je odzyskać, jeśli pogubili.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
vmax-r
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2009, o 14:00

Re: Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Post autor: vmax-r »

Sprawdzidziłem pojazd w Millenium Leasing.
Został spłacony w zeszłym roku.

Faktycznie nie posiadam faktury którą powinien wystawić Millenium Leasing.
Sprzedawca nic nie wie o takiej fakturze...

Nie posiadam karty pojazdu, za to mam jak narazie dobry kontakt ze sprzedającym.

Cóż pojazd został zapłacony więc teraz to tylko kwestia dobrej woli jeśli idzie o odnalezienie i podesłanie brakujących dokumentów.

Firma nie przerejestrowała pojazdu.

Masz rację, mają obowiązek ale i bez tego jeśli będe miał te brakujące dokumenty to będe mógł go zarejestrowac...

No już mi lepiej :-)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Robert

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Post autor: Michał Krupiński »

No i fajnie. :)
Daj znać jak sprawa się zakończyła - będzie dla potomności. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
vmax-r
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2009, o 14:00

Re: Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Post autor: vmax-r »

Witam,
Wszystko wiem juz.
Więc potrzebuję fakturę sprzedaży z Millennium na firmę X.
Ta fakturę(duplikat) nawet mógłbym mieć bezpośrednio z banku
ale tylko jeśli firma X poprosi bank aby odesłał ją na mój adres.

Następną fakturę od X dla Pana Y posiadam.

Umowę kupna pomiędzy Panem Y i mną posiadam.

Dowód i tablice posiadam.

Karta pojazdu była ale na chwile obecną nie wiem która ze stron ją ma.

Oczywiście obie strony (firma X lub Pan Y) zobowiązały mi się podesłać te brakujące "kwity".

No i dokumenty/dane rejestrowe firmy X tez będa mi potrzebne.
Znalazłem te dane na http://www.infoveriti.pl
Czy wystarczy to wydrukowac i dostarczyć z resztą do wydziału komunikacji???

W wydziale komunikacji powiedzieli mi, że nie będzie problemu z rejestracją jeśli wpisany jest Leasing w dowodzie.
Na zagubioną kartę pojazdu tez jest sposób. Firma X powinna wtedy to zgłosić w swoim wydziale komunikacji.
Wtedy "wyrobienie" tej karty spadnie na mnie, cóż...

Oczywiście mam nadzieję, ze wszystko rozegra się do 2 tygodni w ciągu których to muszę zgłosić tą skarbówkę...

No nic, czekam na rozwój wydarzeń.
Napewno odpiszę jak sprawa będzie miała finał.

Pozdrawiam
Robert

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu jakie dokumenty?

Post autor: Lui »

No i dokumenty/dane rejestrowe firmy X tez będa mi potrzebne.
Znalazłem te dane na http://www.infoveriti.pl
Czy wystarczy to wydrukowac i dostarczyć z resztą do wydziału komunikacji???
Same dane nie wystarczą, musi to być odpis z KRS. Przez infoveriti można to zamówić, żeby przesłali pocztą. Nie ma jednak sensu płacić ok. 100 zeta, bo może ta firma posiada aktualny odpis i może przesłać go nawet faksem.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ