Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
topmar
Posty: 8
Rejestracja: 3 mar 2014, o 21:24

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: topmar »

;) chcialem sie upewnic czy czasem nie ma jakis mykow przez ktore zostane na starych zasadach a przez to "strace" niepotrzebnie troche pieniedzy (:


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

aerofan pisze:Wątpliwości, według artykułu dotyczą tego, czy dalej odliczamy 50% z faktur w przypadku, gdy przed 1 kwietnia odliczyliśmy już 60% (6000) w opłacie wstępnej i dotychczasowych ratach, czy nie... Czyli dokładnie to, o co pytał kolega kilka postów wcześniej.
Nie widzę, żeby ktokolwiek na forum pytał o taką sytuację.

Poza tym ja odpisywałem na Twoją wypowiedź, przypomnę:
Natomiast w artykule nie jest jednoznacznie wyjasnione ze przejdziemy na nowe zasady.
I powtórzę jeszcze raz, że akurat to jest wyjaśnione jednoznacznie. :roll:
Jeżeli Twoim zdaniem w artykule jest jakakolwiek wątpliwość na temat tego czy leasingujący obecnie samochody osobowe przejdą na nowe zasady po 1 kwietnia, czy też nie, to jesteś w błędzie... :roll:

Wątpliwość dotyczy tylko tego czy musimy patrzeć na to ile odliczyliśmy do tej pory, czy też nie.
topmar pisze:A powiedzcie prosze jeszcze, czy istnieje mozliwosc ze jednak jesli wezme leasing teraz (przed 1 kwietnia) to bede jechal caly czas wedlog starych zasad i nie bede mogl odliczyc 50% vatu?
Nie ma takiej możliwości. Nowelizacja nie przewiduje czegoś takiego.

Wyjątek jest zrobiony jedynie dla samochodów z homologacją, gdzie po zarejestrowaniu umowy leasingu w US będzie można nadal, "po staremu" odliczać 100% VAT od kolejnych rat.
Spayker pisze:Myślisz, że jak zadasz pytanie o to samo tylko w inny sposób to otrzymasz inną odpowiedź? :D
:D
Dobre.

Ja już od jakiegoś czasu mam właśnie wrażenie, że w kółko odpowiadam na pytania o to samo, tylko inaczej zadane. :D
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
topmar
Posty: 8
Rejestracja: 3 mar 2014, o 21:24

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: topmar »

:) dzieki za informacje...

Dla mnie te przepisy to czarna magia.. ale w takim wypadku jeszcze dzis ide podpisac dokumenty leasingowe:)

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

Michael pisze: Nie widzę, żeby ktokolwiek na forum pytał o taką sytuację.
topmar pisze:Witam Wszystkich
Mam do Was pytanie.
Chce wziac leasing operacyjny na samochod osobowy, i zastanawiam sie czy podpisac umowe teraz, czy po 1 kwietnia?

Zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem. W marcu 2014r wplacam oplate wstepna 35tys. Dostaję fakture vat. Odliczam od tego 60%vatu (wedlug dotychczasowych zasad). Od faktur za raty leasingowe po 1 kwietnia odliczam 50% vatu bez ograniczenia kwotowego (wedlug nowych zasad).

Czy moja interpretacja przepisow jest prawidlowa? Czy jesli podpisze umowe leasingowa przed 1 kwietnia, to czy nowe zmiany beda mnie obowiazywaly? Czy 50% vatu nie ma ogranicznenia kwotowego?

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

Michael pisze:[Jeżeli Twoim zdaniem w artykule jest jakakolwiek wątpliwość na temat tego czy leasingujący obecnie samochody osobowe przejdą na nowe zasady po 1 kwietnia, czy też nie, to jesteś w błędzie... :roll:

Wątpliwość dotyczy tylko tego czy musimy patrzeć na to ile odliczyliśmy do tej pory, czy też nie.
No przecież o tym dokładnie pisałem, czy musimy patrzeć ile odliczyliśmy przed 1 kwietnia, czy nie.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

aerofan pisze:
Michael pisze: Nie widzę, żeby ktokolwiek na forum pytał o taką sytuację.
topmar pisze:Witam Wszystkich
Mam do Was pytanie.
Chce wziac leasing operacyjny na samochod osobowy, i zastanawiam sie czy podpisac umowe teraz, czy po 1 kwietnia?

Zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem. W marcu 2014r wplacam oplate wstepna 35tys. Dostaję fakture vat. Odliczam od tego 60%vatu (wedlug dotychczasowych zasad). Od faktur za raty leasingowe po 1 kwietnia odliczam 50% vatu bez ograniczenia kwotowego (wedlug nowych zasad).

Czy moja interpretacja przepisow jest prawidlowa? Czy jesli podpisze umowe leasingowa przed 1 kwietnia, to czy nowe zmiany beda mnie obowiazywaly? Czy 50% vatu nie ma ogranicznenia kwotowego?
No i gdzie tu jest napisane, że kolega topmar odliczy/ł 6.000 zł do momentu wejścia w życie nowelizacji?
aerofan pisze:No przecież o tym dokładnie pisałem, czy musimy patrzeć ile odliczyliśmy przed 1 kwietnia, czy nie.
Tak?
Myślę, że wątpię czy w ogóle zdawałeś sobie wcześniej sprawę z takiego "problemu".

Z Twoich wpisów i całego kontekstu wynika raczej, że nie wiesz po prostu czy osobowe przechodzą na nowe zasady czy nie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

Dla mnie to nie jest problem, bo jak już napisałem wcześniej korzyść z takiego kombinowania jest znikoma i dla aut o mniejszej wartości wiąże się z wyłożeniem większości kwoty w opłacie wstępnej, co jest bez sensu bo można dołożyć resztę kwoty i po prostu kupić auto za gotówkę bez ponoszenia kosztów leasingu.

Nigdy nie poddawałem w wątpliwość przechodzenia lub nieprzechodzenia aut leasingowany na nowe zasady, ale skoro tak sobie z moich wypowiedzi wykontekstowałeś, to już nie mój problem.

Awatar użytkownika
topmar
Posty: 8
Rejestracja: 3 mar 2014, o 21:24

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: topmar »

Panowie zeby nie bylo niepotrzebnych nieporozumien...

Podsumowujac, samochody osobowe (bez kraki) ktore byly wziete w leasing do 31.III.2014 roku, przechodza na nowe zasady leasingowania, i mozna od kolejnych rat odliczac 50% vatu.

Niescislosci pojawiaja sie wowczas jesli ktos juz przekroczyl prog +50% vatu (do 60% max 6 000zl) bo po wejsciu nowych przepisow i ponownym odliczaniu 50% vat od rat leasingowych, moze takowy prog przekroczyc. (prog kwotowy zostanie zniesiony wiec bedzie mogl odliczyc i tak wiecej niz 6 000zl)

I tak z artykulu Samaru wynika ze trzeba bedzie ograniczyc vat do 50%, z waszych interpretacji wynika ze nie trzebabedzie zwracac na to uwagi, tylko odliczac 50% vat od kolejnych faktur.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

topmar pisze:Panowie zeby nie bylo niepotrzebnych nieporozumien...

Podsumowujac, samochody osobowe (bez kraki) ktore byly wziete w leasing do 31.III.2014 roku, przechodza na nowe zasady leasingowania, i mozna od kolejnych rat odliczac 50% vatu.

Niescislosci pojawiaja sie wowczas jesli ktos juz przekroczyl prog +50% vatu (do 60% max 6 000zl) bo po wejsciu nowych przepisow i ponownym odliczaniu 50% vat od rat leasingowych, moze takowy prog przekroczyc. (prog kwotowy zostanie zniesiony wiec bedzie mogl odliczyc i tak wiecej niz 6 000zl)

I tak z artykulu Samaru wynika ze trzeba bedzie ograniczyc vat do 50%, z waszych interpretacji wynika ze nie trzebabedzie zwracac na to uwagi, tylko odliczac 50% vat od kolejnych faktur.
Potwierdzam.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
matyz

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: matyz »

Witam
A co jeśli kupiłem auto w leasing operacyjny z homologacją N1 w grudniu 2013 i w grudniu poszła już pierwsza rata leasingowa, a w styczniu odebrałem auto. Jakie przepisy mnie obowiązują i jakie będą obowiązywały? Mogę teraz odliczać 100% VAT od raty i co będzie po 31 marca?

Dzięki za pomoc


Zablokowany