"Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
krystyna

"Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: krystyna »

mam pytanie czy ktoś miał wystawioną fakturę przez firmę ORIX na polisę ubezpieczenia samochodu, w umowie ubezpieczenie było nazwane ''usługą dodatkową'' w związku z tym zapłaciłam podatek VAT, co jest niezgodne z prawem, ponieważ przepisy mówią, że ubezpieczenie nie jest usługą dodatkową i jest zwolnione z podatku VAT. Czy ktoś, miał podobną sytuacje?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: rooster »

krystyna pisze:mam pytanie czy ktoś miał wystawioną fakturę przez firmę ORIX na polisę ubezpieczenia samochodu, w umowie ubezpieczenie było nazwane ''usługą dodatkową'' w związku z tym zapłaciłam podatek VAT, co jest niezgodne z prawem, ponieważ przepisy mówią, że ubezpieczenie nie jest usługą dodatkową i jest zwolnione z podatku VAT. Czy ktoś, miał podobną sytuacje?
Ciekawe, ktore przepisy tak mowia jezeli caly czas jest spor o to. :roll:

Awatar użytkownika
krystyna

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: krystyna »

Oświadczenie Instytutu Studiów Podatkowych z 22 stycznia 2013 r. dotyczące skutków wyroku TSUE z dnia 17 stycznia 2013 r. w przedmiocie opodatkowania usług ubezpieczeniowych refakturowanych przez leasingodawcę:

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 w postępowaniu BGŻ Leasing sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie, w którym stwierdzono, iż co do zasady usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią usługi odrębne i niezależne do celów podatku od wartości dodanej oraz że jeżeli leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, obciążając dokładnym kosztem tego ubezpieczenia leasingobiorcę, taka czynność stanowi transakcję ubezpieczeniową w rozumieniu art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy VAT (a więc podlegającą zwolnieniu z podatku od towarów i usług) istnieje konieczność:

- po stronie leasingodawców korekty wystawionych faktur VAT opodatkowujących stawką podstawową refakturowaną usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu,
- rozliczenia tych korekt w bieżących deklaracjach podatkowych,
- po stronie leasingobiorców istnieje uprawnienie do żądania od leasingodawców do wystawienia stosownych korekt faktur i zwrotu nienależnie zapłaconych na ich podstawie kwot odpowiadających w wysokości podatkowi od towarów i usług,
- leasingobiorcy będą obowiązani do dokonania stosownych zmian (zmniejszenia) podatku naliczonego w bieżących deklaracjach podatkowych.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

Wyrok TSUE to jeszcze nie jest ustanowione prawo.

W ogóle pisanie, że naliczanie VAT od ubezpieczenia jest "niezgodne z prawem" jest lekko nieprecyzyjne, żeby nie napisać, że jest nadużyciem.

To polskie organy skarbowe jakiś czas temu zmieniły interpretację obowiązujących od dawna przepisów i zmusiły firmy leasingowe do doliczenia VAT do refakturowanego ubezpieczenia.
Obecny wyrok ETS w sprawie BGŻ jest w tej sprawie bardzo istotny, ale zajmie jeszcze chwilę czasu zanim zarówno organy skarbowe jak i same towarzystwa leasingowe na niego zareagują.

Aha - i wyrok nie mówi, czy ubezpieczenie jest usługą dodatkową czy nie, tylko, że jest usługa odrębną od leasingu. Co oznacza tyle, że do ubezpieczenia leasingodawca nie powinien stosować takiej samej stawki jak do leasingu, tylko zwyczajnie - tak jak do ubezpieczenia.
A w Polsce ubezpieczenie ma stawkę VAT zwolnioną.

To co mogę Ci zasugerować to sondować u swojego leasingodawcy jakie jego służby prawne zamierzają podjąć kroki w reakcji na wyrok.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Gość

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: Gość »

Istotnym elementem wyroku jest zastrzezenie, ze skladka jaka placi LB musi byc w tej samej kwocie, co LD odprowadza do ubezpieczyciela. Wiele firm leasingowych tymczasem swoja marze realizowalo poprzez zatrzymanie czesci skladki zafakturowanej od klienta i przekazanie tylko jej czesci do ubezpieczyciela.

Takie sytuacje wyrok od razu wyklucza.

Warto dowiedziec sie w swojej firmie, jak to jest, choc na pewno LD nie bedzie chcial o tym chetnie informowac, ile zarabia na refakturze ubezpieczenia.

Awatar użytkownika
arasik

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: arasik »

To może ja wam wytłumaczę. Opłata jest rozbijana na 12 miesięcy nie przez firmę ubezpieczeniową ale przez leasing. Leasing na starcie płaci za Wasze ubezpieczenie z góry. Nie dokonuje tego jako refakturowanie ubezpieczenia ale jako produkt dodatkowy. Firma leasingowa nie może więc wystawić faktury na ubezpieczenie, bo po pierwsze nie jest ubezpieczycielem (a tylko firmy ubezpieczeniowe, które otrzymały stosowne zgody od KNF mogą sprzedawać swoje produkty jako zwolnione z VAT), po drugie każdy produkt sprzedawany przez firmy leasingowe jest oVATowany. Nawet za powiadomienie organów ścigania doliczany jest VAT, którego nie można potem odliczyć. Przytaczacie ustawy trybunału, które nijak mają się z orzeczeniem urzędów skarbowych. Jedna z firm leasingowych mało nie po płynęła za to, że nie oVATowywała ubezpieczeń. Firmy leasingowe nie popełnią harakiri w walce z potęgą Vincenta. Są dwie możliwości - obalenie chciwego ministra lub zmuszenie firm ubezpieczeniowych do wprowadzenia polis, które będą rozbite na 12 miesięcznych rat.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: Tomasz Piotrowski »

arasik pisze:To może ja wam wytłumaczę. Opłata jest rozbijana na 12 miesięcy nie przez firmę ubezpieczeniową ale przez leasing. Leasing na starcie płaci za Wasze ubezpieczenie z góry. Nie dokonuje tego jako refakturowanie ubezpieczenia ale jako produkt dodatkowy. Firma leasingowa nie może więc wystawić faktury na ubezpieczenie, bo po pierwsze nie jest ubezpieczycielem (a tylko firmy ubezpieczeniowe, które otrzymały stosowne zgody od KNF mogą sprzedawać swoje produkty jako zwolnione z VAT), po drugie każdy produkt sprzedawany przez firmy leasingowe jest oVATowany. Nawet za powiadomienie organów ścigania doliczany jest VAT, którego nie można potem odliczyć. Przytaczacie ustawy trybunału, które nijak mają się z orzeczeniem urzędów skarbowych. Jedna z firm leasingowych mało nie po płynęła za to, że nie oVATowywała ubezpieczeń. Firmy leasingowe nie popełnią harakiri w walce z potęgą Vincenta. Są dwie możliwości - obalenie chciwego ministra lub zmuszenie firm ubezpieczeniowych do wprowadzenia polis, które będą rozbite na 12 miesięcznych rat.
Ale to o czym piszesz, czyli rozbicie ubezpieczenia na raty miesięczne od zawsze było objęte stawką VAT i zawsze będzie.

Mowa jest o refakturowanych składkach płatnych jednorazowo.

Awatar użytkownika
Santander

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: Santander »

krystyna pisze:mam pytanie czy ktoś miał wystawioną fakturę przez firmę ORIX na polisę ubezpieczenia samochodu, w umowie ubezpieczenie było nazwane ''usługą dodatkową'' w związku z tym zapłaciłam podatek VAT, co jest niezgodne z prawem, ponieważ przepisy mówią, że ubezpieczenie nie jest usługą dodatkową i jest zwolnione z podatku VAT. Czy ktoś, miał podobną sytuacje?
Miałam wystawioną fakturę na ubezpieczenie samochodu przez Bank Santander i do tej pory nie otrzymałam zwrotu niesłusznie naliczonego podatku.W odpowiedzi na moje pismo dostałam odpowiedż ,że Santander Consumer Multirent jest w trakcie analizystanmu faktycznego i oceny czy wyrokETS ma zastosowanie do refaktur,i czekam dalej moze w końcu wyrok wydany przez Sklad sędziowski unijny bedzie respektowany w banku SCM .Jest to najgorsz Bankjaki spotkałam i nikomu go nie polecam.Janina

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: "Bezprawnie" naliczony podatek do ubezpieczenia w leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

Santander pisze:moze w końcu wyrok wydany przez Sklad sędziowski unijny bedzie respektowany w banku SCM
Na razie to nie jest za bardzo respektowany przez fiskusa.

Masz chociaż pewność czy Santander odzyskał już swoją "nadpłatę" od skarbówki? :roll:
A jeżeli odzyskał, to czy także za lata "przedawnione", czy z odsetkami, czy bez, itd.?

W tej sprawie jest nadal duży burdel - poszkodowani są zarówno leasingobiorcy jak i leasingodawcy i niewiele wskazuje, żeby sprawa szybko się zakończyła.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)



ODPOWIEDZ